Makieta ekologiczna
Witam wszystkich.
Jako, że w połowie kwietnia jest dzień ziemi, u nas w szkole, organizowany jest konkurs z okazji tegoż święta. Są w nim różne konkurencje oraz jedna, którą przydzielono mi
Pewnie się już domyślacie... Tak, mam wykonać makietę/zabawkę na ten konkurs.
Cała zabawa polega na tym, aby cały model wykonany był w większości z ekologicznych materiałów, typu papier, czy drewno.
Moja koncepcja, polegała na tym, że wykonam model wiatraka, takiego do wytwarzania energii elektrycznej, ale nie będzie on u mnie produkował prądu, lecz napędzał pompkę wodną. Schemat budowy pompki, zaczerpnąłem z artykułu "ogrodowa fontanna". Jenak problem polegał na tym, że trzeba było zastosować przekładnię, zwiększającą obroty. Znalazłem taką (przełożenie 1:8,1 oraz 1:3) i zamontowałem wszystko razem. Po próbie, okazało się, że jest kilka niedociągnięć i ten pomysł musiałem niestety porzucić.

Kolejnym konceptem okazała się prądnica, ze starego silnika, polskiej firmy "silma". Jest on przystosowany (prawdopodobnie) na 9 lub 12V. Jak dobrze pamiętam, wymontowałem go ze starego radia, które już zostało zużyte przez czas.
Sam silnik jest wolnoobrotowy, co jest korzyścią, przy wykorzystaniu go jako prądnica. Podczas testów miernikiem, przy "średnich" obrotach dawał prąd w granicach 40A (przynajmniej tak wskazywał miernik).

I mam tutaj kilka pytań, jak można zmontować jakiś niekonwencjonalny układ, aby nie była to taka zwyczajna makieta
Jeżeli ktoś wpadł na pomysł lepszego wykorzystania energii mechanicznej z wirnika wiatraczka, niech udzieli się w tym temacie.

Wymiary:
Podstawę całej makiety już wyciąłem z deski o wymiarach 55 x 65cm
Maszt wiatraka ma wysokość 30cm, a wirnik ma średnicę 45cm (trój-łopatowy).
Pozdro, FOX

     

  The Sims 2 Ogród i Rezydencja
Niiezbędne elementy architektoniczne do tworzenia rezydencji i ogrodów

Teraz masz więcej niż kiedykolwiek narzędzi i opcji, aby projektować, budować i dekorować naprawdę piękne domy oraz cudowne ogrody. Szukaj inspiracji w trzech wspaniałych motywach wystroju wnętrz: egzotycznym marokańskim, wyrafinowanym art deco oraz eleganckim Drugim Imperium. Od wielkich schodów do posągów w ogrodzie – masz wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć dla swoich Simów bogaty dom, otoczony pieczołowicie utrzymanym ogrodem

Dzięki wielkiemu wyborowi nowych elementów budowlanych i ozdobnych, domy Twoich Simów będą jeszcze bardziej oszałamiające! Przemień ich domy w luksusowe rezydencje. Wśród nowych elementów znajdziesz egzotyczne kolumny, tworzące niesamowite łuki wejściowe, modne wiatraki sufitowe, które ochłodzą wnętrze, a także schody kręcone, które podkreślą Twój styl. Całkowicie przeprojektuj ogrody swoich Simów za pomocą kolorowych kwietników i krzewów, włącznie z delikatnymi irysami, wesołymi liliowcami oraz jasnymi słonecznikami. Wybierz spośród trzech nowych motywów, aby przebudować i zmienić otoczenie rezydencji swoich Simów.

Styl „Marokański” — Przekształć domy swoich Simów w imponujące marokańskie pałace z bogatymi ogrodami śródziemnomorskimi.

Styl „Art deco” —Buduj luksusowe rezydencje, klasyczne, jednak śmiałe w wyrazie, korzystając ze wspaniałego stylu retro.

Styl „Drugie Imperium” —Twórz wielkie rezydencje i wypielęgnowane ogrody za pomocą tego romantycznego i eleganckiego stylu.

Do elementów architektonicznych zaliczają się panele słoneczne, a także nowe okna, drzwi, dachy oraz ogrodzenia, które umożliwiają Ci budowę rezydencji marzeń dla Twoich Simów. Wybieraj spośród różnych przyciągających wzrok rzeźb, fontann oraz kształtowanych krzewów, aby dodać elementu artystycznego do relaksującego, ogrodowego ustronia Twoich Simów.

Jest to prawdo podobno ostatni dodatek do the sims 2 .

  Mrówki
Nie chcę być złym wróżem, ale walka z mrówkami na działce to gorsze od walki z wiatrakami. Na różnych forach internetowych napisano juz wiele na ten temat. Wystarczy wrzucić do przeglądarki hasło i czytać. Niektóre porady są mniej lub więcej skuteczne, ale jak dotychczas nie znaleziono złotego środka. Trudno, musisz sie pogodzic z obecnością mrówek na działce. Oczywiście możesz probować z nimi walczyć. W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele preparatów reklamowanych jako te właściwe. Niestety, żaden z nich nie zapewni Ci pozbycia się mrówek z działki. Nie pomagają też obsady specjalnie dobranymi roślinami. Można by rzec, że nic nie pomaga - mrówki zjawia się wszędzie i taka jest prawda. Oczywiście duża w tym zasługa naszego ludzkiego gatunku, który ma za nic odwieczne prawa natury.

Musisz się z tym pogodzić. Zresztą mrówki nie są aż tak złe na działce. Jest wiele pozytywów w ichwww.dzialkowcy.infowww.dzialkowcy.infowww.dzialkowcy.infowww.dzialkowcy.info działaniu. Największy to napowietrzanie gleby poprzez budowę podziemnych gniazd. W okolicach gniazd mrówek gleba jest bogatsza w składniki pokarmowe, a to ze względu na sposób odżywiania tych pracowitych stworzeń.

Najczęściej spotykanymi na działkach mrówkami są: hurtnica czarna (Lasius niger) i hurtnica żółta (Lasius flavuś). Mrówki te nazywa się też pionierskimi, a to z tego powodu, że opanowuja jako pierwsze nie zajęte jeszcze środowiska. Ich głównym atutem, a dla nas zagrożeniem jest sposób w jaki się rozprzestrzeniają. Corocznie, na krótko, pojawią liczne młode osobniki, skrzydlate samce i samice, które masowo opuszczają kolonię, kopulują, a następnie samice tracą skrzydła i zakładają nową kolonie. Samce giną (biedaczki).

Wiecej na temat mrówek ogrodowych możesz się dowiedzieć z archiwalnych numerów "działkowca". Konkretnie z "działkowieca" nr 7(587) 1999 r
Na koniec jeszcze tylko parę zdjęć z mojej działki. Zdjęcia nie są może najlepszej jakości, ale w pełni oddają to co chciałem przekazać.
Jesteśmy bezradni wobec takiej potęgi.